top of page

Üniversitedeki Farklı Bölümler için Hangi IB Derslerini Seçmeliyim?


IBDP müfredatında alacağınız dersleri seçmeniz, üniversite yaşamınız öncesi, oldukça faydalı ve isabetli bir hazırlık yapmış olmanızı sağlayacaktır. Hangi alanda üniversite eğitimi almak istediğiniz konusunda karar vermişseniz, IB ders seçimi konusunda hedefinize yönelik kararlar almanız daha mümkün olur. Şimdi, üniversitede hangi bölüm için hangi IB derslerini almanız gerekir ve hangileri tavsiye edilir, beraberce bakalım.


Eğer Tıp okumak istiyorsanız, ilk olarak almanız gereken ders, Kimya YD (HL) ve bununla beraber en azından bir ders yüksek düzey (HL) Biyoloji, Matematik ya da Fizik almalısınız.


Üniversitede okumak istediğim bölüm Mühendislik diyorsanız, Matematik ve Fizik (HL) derslerini almalısınız. Ayrıca İleri Matematik dersi almanız da mutlaka tavsiye edilir.


Fen Bilimleri alanında bir bölüm seçmek istiyorsanız, Matematik ve Fizik YD (HL) almanız zorunlu. Ayrıca Kimya ya da İleri Matematik almanız da önerilir.


Okumak istediğiniz bölüm Güzel Sanatlar ve Sosyal Bilimler alanında yer alıyorsa, yüksek düzey ders alma konusunda daha esnek davranabilirsiniz.


Aşağıdaki derslerden bir ya da daha fazlasını yüksek düzey seçerek şöyle bir plan yapabilirsiniz:

 • Grup 1: Dil A: Edebiyat

 • Grup 2: Dil B (Bu, bulunduğunuz okula göre İngilizce ya da Almanca olabilir)

 • Grup 3: Tarih, 20. Yüzyılda Türkiye (TITC)

 • Grup 4: Matematik

Üniversitede Ekonomi eğitimi almayı planlayan öğrenciler, mutlaka Matematik YD (HL) almalı. Ayrıca İleri Matematik dersinin alınması da önerilir. Bu derslere ek olarak yüksek düzey olarak alabileceğiniz ders seçenekleri şu şekildedir:

 • Dil A: Edebiyat

 • Farklı bir Dil B ya da Ab başlangıç dersi

 • Ekonomi

 • İleri Matematik

 • Coğrafya/Felsefe

 • Fen Bilimleri Grubu: Fizik, Kimya, Biyoloji.


IB ders seçimini yaparken, uzun vadede akademik plan ve hedeflerinizi göz önünde bulundurun. Bir dersi neden almak istediğinizden emin olun, sadece “ilgimi çekiyor” ya da “eğlenceli bir ders” diyerek yaklaşmaktansa daha ayrıntılı ve ileriye dönük düşünün.


Her bir gruptan alacağınız dersi incelediğinizde, şunu düşünün:

Özellikle hangi ders, okumak istediğim X üniversitedeki eğitimim için katkıda bulunacak?


Diyelim ki, hâlâ üniversitede ne bölümü okumak istediğiniz konusunda karar vermediniz, o halde kendinize şunu sorabilirsiniz; Ders seçimlerim; yeteneklerimi, güçlü yönlerimi ve ilgi alanlarımı yansıtıyor mu?


Yukarıda vermiş olduğumuz bilginin yanı sıra, bir sonraki adım olan üniversite başvuru sürecinde IB programı ile alakalı bilgi sahibi olmanız gereken başka kriterler de olabilir (bu konuyu başka bir blog yazısında ele alacağız).

Örneğin, eğitim almayı planladığınız üniversitenin, IB programını tamamlamış olan öğrenciye yönelik belirlediği bazı koşullar olabilir. Bir kaç örnek verelim:

 • Alınması gereken en az IB diploma puanı,

 • Bazı ders ya da derslerin yüksek düzey alınmış olması,

 • Söz konusu ders ya da derslerde alınması gereken en az ders notu gibi.


Son olarak, şunu söylemek istiyoruz, ders seçimlerinizi yapan kişi, siz olun, ebeveyniniz ya da değer verdiğiniz başka bir aile üyesi değil. Bahsettiğimiz kişilerin fikirlerini dinleyin ve de bu konuda uzman olan kişilerden destek alın ancak ders seçimi konusunda karar hakkınızı kendi başınıza kullanın.Telif Hakkı © 2020 Exam Academy Turkey. Tüm Hakları Saklıdır. Bu platformda yayınlanan yazıların tarafımızdan aksi belirtilmedikçe 5846 numaralı Telif Hakları Kanununa uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi hareketlerde kanuni işlem yapılır. https://examacademyturkey.com/


Copyright © 2020 by Exam Academy Turkey. All Rights Reserved. Unless otherwise stated, permission is not given to copy and distribute this material, due to Turkish Intellectual Property Law, Article No. 5846, section 71. Not complying with the above stated law would cause legal processes put in place. https://examacademyturkey.com/

103 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page