top of page

 

IB DP

IB ÖZEL DERS / HAZIRLIK KURSLARI HAKKINDA BİLGİLER

IB (International Baccalaureate)

Uluslararası diploma programı olan IB, öğrencileri üniversitede ve sonrasındaki yaşamlarında başarılı olmaları için hazırlayan, final sınavlarının bulunduğu, akademik olarak zorlayıcı ve dengeli bir eğitim programıdır. Öğrencilerin entelektüel, sosyal, duygusal ve fiziksel esenliğini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Program, dünyanın önde gelen üniversitelerinden takdir ve saygı görmektedir.

Uluslararası Bakalorya Organizasyonu; ilk kez, İsviçre´nin Cenevre kentinde, 1968´de, ticari olmayan bir kurum olarak kuruldu. O günden bu yana tüm dünyada kabul edilen en yetkin, en akılcı, en işlevsel eğitim programıdır. Kuruluş amacı; lise ya da üniversite eğitimini anavatanından başka bir ülkede sürdüren öğrencilerin okudukları müfredat programının ortak ve evrensel bir çerçeve dahilinde yürütülmesidir.

IB Programında Puanlama ve Not Sistemi

IB seçen öğrenciler 6 farklı ders grubundan 6 ders seçerler. Öğrenciler derslerde gösterdikleri başarılara göre bazı dersleri Standart Level, bazılarını da High Level alırlar.  2 yıllık programlarının sonunda da bu 6 dersten sınava girerler. Her bir ders için sınavda alınabilecek en yüksek not 7, en düşük not 1’dir. IB Diplomasını alabilmek için derslerden en az 24 puan almış olmak gerekir. Derslerin toplamından en fazla 42 puan alınır. Bunun yanında TOK, Extended Essay, Internal Assesment gibi ekstra puan getiren ödevler ve derslerle beraber IB Diploma notu 45’e çıkarılabilmektedir.

IB Programında Hangi Dersler Alınır?

Seçilecek 6 ders grubu; Dil Dersleri Grubu, Yabancı Dil Dersleri Grubu, İnsan ve Toplum Bilimleri Grubu, Deneysel Bilimler, Matematik, Güzel Sanatlar ve Seçmeli Dersler gruplarından oluşur. Dil derslerinde her ülkede kendi ana dilinin dersi alınır. Örneğin Türkiye’de öğrenciler IB Türkçe dersini zorunlu olarak almaktadırlar. Yabancı Dil grubunda ise, Fransızca, Almanca, İspanyolca gibi çeşitli diller olabilir.  İnsan ve Toplum Bilimleri grubunda; İşletme ve Yönetim, Ekonomi, Coğrafya, Tarih, İslâm Tarihi, Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojisi (ITGS), Felsefe, Psikoloji, Sosyal Antropoloji ve Türk Sosyal Bilimler gibi dersler yer alır. Öğrencinin, TC Milli Eğitim Bakanlığı Fen Bilimleri Alan Diploması alabilmesi için bu gruptan çoğunlukla fizik, kimya, biyoloji dersleri alınmaktadır. Türkçe-Matematik alanında öğrenim gören öğrenciler ise birleştirilmiş Coğrafya, Tarih ve Felsefe derslerini alabilirler.  Deneysel Bilimlerde ise dersler Biyoloji, Kimya, Fizik, Çevre Sistemleri ve Tasarım Teknolojisidir. Derslerde teorik bilgiler ve deneysel uygulamalar bulunur.  Matematik grubunda; Matematik, Matematiksel Yöntemler, Matematik Çalışmaları ve İleri Düzey Matematik dersleri vardır. Derslerin içeriği öğrenciye matematiksel düşünceyi kavratmak ve üniversite eğitimine yardımcı bilgiler sağlamaktır. Güzel Sanatlar ve Seçmeli Dersler grubunda da Görsel Sanatlar, Müzik ve Tiyatro yer almaktadır.

IB Derslerinde Öğrenci Başarısı Nasıl Ölçülür?

Öğrencilerin başarı ölçütleri sadece girdikleri sınavlar değildir. Öğrenciler IB eğitimleri boyunca pek çok proje ve deney yaparlar. Bu proje ve ödevlerden alınan notlar da öğrencilerin nihai notlarını fazlasıyla etkilemektedir. Ayrıca öğrencilerin yıl içindeki sınav notlarına bakılarak yıl sonunda alacağı IB notuna yönelik tahmini bir skor verilir. Yurt dışındaki okullara erken başvuru yapmak isteyen öğrenciler kasım ayında verilen bu prediction notlarını kullanarak okullara başvuru yaparlar.

Yabancı Üniversitelerin IB´yi Kabul Etme Politikaları Nelerdir?

Uluslararası bir diploma programı olan IB’de gerekli skorları alan öğrenciler, İngiltere, Hollanda, Kanada, Amerika… gibi ülkelerde foundation okumadan direkt olarak 1. Sınıfa kabul edilmektedirler. Çoğu ülke M.E.B. diplomasını tanımamakta ve Türkiye’de okumuş olan öğrencilerden 1 yıl daha foundation okumalarını istemektedir. IB Diplomasını almış olan öğrencilerden ise foundation istenmez. Hatta 45 üzerinden 35 üzeri skorlar alan öğrencilerin burslu kabul alma ihtimalleri de oldukça yüksektir.

IB sınavları Ne Zaman Yapılır, Sonuçları Ne zaman Açıklanır?

Ülkemizdeki okullarda IB sınavları her sene mayıs ve kasım aylarında yapılır. IB okutmaya 10. Sınıfta başlatan okullarda bu sınavlar kasım ayında, 11. Sınıfta başlatan okullarda ise mayıs ayında yapılır. Sonuçlar sınava girdikten yaklaşık 2 ay sonra açıklanır.

IB Avantajları Nelerdir?

 • MEB diploması yanında uluslararası bir diploma veriyor olması,

 • IB diplomasının uluslararası geçerliliği ve yurt dışında en iyi üniversitelerde öncelikli kabulü,

 • IB mezunlarının edindikleri kazanımlarla öne çıkmaları sonucu üniversite eğitimi ve sonrasında toplumda ayrıcalıklı bireyler olarak yer almaları,

 • Öğrenciye zamanı en iyi şekilde kullanmayı, en uygun yöntemlerle çalışmayı öğretmesi,

 • Öğrenciyi akademik dürüstlük konusunda bilinçlendirmesi,

 • Öğrencinin düz yazı, makale ve denemeler yazarak yazma yeteneğinin gelişmesini sağlaması,

 • IB programında yer alan öğretmenlerin süregelen hizmet içi eğitimler sayesinde bu kazanımlarını diğer sınıf seviyelerine de aktarmaları sonucu bu kazanımların tüm okula yaygınlaşması, bu programın avantajları olarak sıralayabiliriz.
   

Özellikle çalışma alışkanlığı olan ve performansı yüksek öğrencilerin mutlaka tercih etmesi veya değerlendirmesi gereken bir program olan IBDP, sadece “Yurt dışında öğrenim görmek isteyen öğrencilerin seçeceği bir programdır.” saptaması çok doğru değildir. Lise 2 ve lise 3. sınıflarda bu programı alan öğrenciler, son sınıfta ülkemizdeki üniversite sınavları için de hazırlık yapabilirler.

Verdiğimiz Dersler

 • IB Matematik (Standart ve High Level)

 • IB Fizik

 • IB Kimya

 • IB Biyoloji

 • IB Psikoloji

 • IB İngilizce A ve B

 • IB Türkçe A ve SSST

 • IB Bilgisayar Bilimleri

 • IB TOK-Bilgi Kuramı

 • IB TITC

 • IB Ekonomi-İşletme

 • IB Film

 • IB Bitirme Tezi

 • IB CAS
   

Derslerimiz Nasıl İşlenir?

Alanında uzman hocalarca, bire bir olarak yapılan derslerle öğrenciler sınavlarında üst düzey başarı gösterip yüksek ortalamalarla mezun olmaktadır. IB Türkçe dersinden IB kimya dersine kadar geniş bir hoca ve ders yelpazemiz bulunmaktadır. Derslerimiz bire bir veya en fazla üç kişilik grup dersleri şeklinde işlenmektedir. Deneyimli kadromuzla öğrenciler kaliteli bir eğitim almaktadır.

ExamAcademyTurkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak organize ettiğimiz IB okul destek kurslarıyla ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçin! Derslerimiz öğrencilerimizin isteğine göre özel ders ya da grup dersi olarak, okul saatleriyle çakışmayacak şekilde organize edilmekte ve zoom üzerinden eğitimler verilmektedir.

ExamAcademyTurkey bünyesinde ayrıca öğrencilerimize Amerika, İngiltere ve Avrupa'daki en üst düzeydeki üniversitelere başvuru için danışmanlık, essay yazımı, motivasyon mektubu yazımı konularında da hizmet sunmaktayız.

Öğrencilerimiz ne kadar süreyle ve ne yoğunlukta ders almaları gerektiğini belirlemek için öncelikle bir deneme sınavına girerler. Sınavın sonucu analiz edilir ve öğrencinin eksikleri belirlenip bu eksikler doğrultusunda bir ders programı çıkarılır. Eğer öğrenci eksiklerini biliyor ise, öğrencinin takviye almak istediği derslerden oluşan bir ders programı da çıkarılabilir. Öğrencilerimizi derslerine ek olarak belirli periyotlarda deneme sınavlarına sokarak, gelişimlerini yakından takip ederiz. 

Sınav hazırlık kurslarımızla ilgili bilgi almak için bizi +90 (552) 643 27 52 no.lu numaradan arayabilirsiniz.

İletişime geçmek için +90 (552) 643 27 52


ExamAcademyTurkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlık

TELİF HAKKI © 2020 EXAM ACADEMY TURKEY. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞIŞTİRİLMEDEN, ÜCRETSİZ OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (HTTPS://EXAMACADEMYTURKEY.COM) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

 

COPYRIGHT © 2020 BY EXAM ACADEMY TURKEY. ALL RIGHTS RESERVED. PERMISSION IS GIVEN TO COPY AND DISTRIBUTE THIS MATERIAL, PROVIDED THE CONTENT IS COPIED IN ITS ENTIRETY AND UNALTERED, IS DISTRIBUTED FREELY, AND THIS COPYRIGHT NOTICE AND LINKS ARE INCLUDED. HTTPS://EXAMACADEMYTURKEY.COM

bottom of page