top of page

IBDP ÖĞRENCİLERİNE ÜNİVERSİTEYE GİRME YOLUNDA ÜÇ İPUCU

Güncelleme tarihi: 16 Ara 2020

Carina Cunha, IB Diploma Programı (DP) öğrencilerine, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelere başvururken kendilerini diğer adaylardan nasıl ayıracakları konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Bu yıl öğrenimlerine başlayan yüz binlerce IB Diploma Programı (DP) öğrencisi, üniversite seçeneklerini şimdiden değerlendiriyor olacak ve muhtemelen epey zamandır bu durumda.


ABD Ivy Ligi üniversiteleri de dahil olmak üzere son derece seçici üniversitelerdeki kabul görevlileri, DP'yi öğrencileri üniversite çalışmalarında başarıya hazırlayan oldukça titiz bir program olarak kabul etmektedir.


IB yeterliliği, öğrencinin şüphesiz avantajlı olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, rekabet hâlâ çok yaygındır ve en yüksek IB puanları tek başına üniversitede bir yer sağlamak için yeterli değildir. Bu üç ipucu, öğrencilerin kendilerini diğer binlerce üniversite başvurusundan ayırmalarına ve kalabalığın arasından sıyrılmasına yardımcı olabilir:


1. Doğru müfredat dışı etkinlik seçin.


Durumu, doğru adayları bulmaya çalışan binlerce başvuruyu filtrelemek zorunda olan bir üniversitenin kabul ekibinin perspektifinden düşünün. Hemen hemen, başvuran tüm öğrenciler en üst notları almış olacak ve başvurularında bir dizi ilginç ders dışı etkinliğe yer verecektir.


Ders dışı bir deneyimde benzersiz bir şeyi gösterebilmek, bir başvuru yığınının tepesine taşınmanıza yardımcı olacaktır. Bu, özellikle bir öğrencinin çalışmayı seçtiği konuyla yakından bağlantılıysa veya ilgi duydukları bir alanla uyumluysa özellikle doğru bir harekettir.


Örneğin, edebiyatı ve yazmayı seven bir Crimson Eğitim öğrencisi, lise gönüllülerinin kritik derecede hasta çocuklarla kendi hikâye kitaplarını oluşturmalarına yardımcı olmak için çalıştıkları bir program kurdu.

Bu kâr amacı gütmeyen girişim, çocukların kendi hikâye kitaplarını yazmalarına, resimlemelerine ve tamamen yaratıcı kontrole sahip olmalarına yardımcı oldu. Hikâyeler yaratıldıktan sonra basıldı ve peluş bir oyuncak hayvan ve bitirme sertifikası ile çocuklara teslim edildi. Program çocuklar için hoş bir dikkat dağıtımı yarattı ve Chicago Üniversitesinin kabul ofisini etkiledi, öğrenciye üniversitelerinde bir yer teklif ettiler.2. Öğrenmeyi akademik çalışmanın ötesine taşıyın.


IB öğrencilerinin, yerel topluluklarında ve bunların da ötesinde olumlu etkisi olan faaliyetlere katılarak uzmanlık alanlarına olan tutkularını bir sonraki seviyeye taşımaları büyük ölçüde faydalıdır. Bu aynı zamanda liderlik, problem çözme ve yaratıcılık gibi temel becerileri de gösterir.


Dördüncü devrim başladı, bir teknolojik yenilik ve ilerleme dönemini müjdeliyor. Bir problemi belirlemede ve çözmenin yeni bir yolunu bulmada liderlik gösterebilen adaylar kalabalıktan sıyrılacaktır. Bu beceriler hem üniversiteler hem de işverenler tarafından oldukça değerlidir.


Örneğin, yeni bir DP mezunu olan Rishit Jain, çevre üzerinde yıkıcı etkilere sahip olan büyük miktarda e-atığın farkına vardıktan sonra, diğer tutkulu savunucuların yardımıyla 2267 kg’dan fazla elektronik atığı geri dönüştürdü.

Jain’in REUSE Orbis adlı organizasyonu, teknoloji tüketicileri ile devlet lisanslı geri dönüştürücüler arasında aracı görevi görüyor. Öğrenciler kullanılmayan ve atılan elektronik eşyaları (e-atık) toplar ve geri dönüştürücüler metalleri ayırıp çıkarır ve bunlar daha sonra eritilir.


Başka bir örnekte, DP öğrencisi İmran Kaliyev, çocukların çok ihtiyaç duydukları protez kolları almalarına yardımcı oldu. Bireylerin ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş protezler yapan bir firma ile çalıştı ve birçok çocuğun hayatını değiştirdi.

Ve üç DP öğrencisi, Foluke Akinkunmi, Raphaela Borja ve Elina Feili, cinsiyet ve ırkçı stereotipleri deneyimledikten sonra harekete geçti. Zararlı klişeleri bir talk-show formatında ele alan bir YouTube kanalını, G Inspire 360'ı, kurdular ve tüm kızlara mükemmelliğe ulaşmaları için ilham vermeyi umuyorlar.

Bunların hepsi, öğrencilerin en acil küresel sorunlardan bazılarına çözüm bulmak için yaratıcılıklarını ve becerilerini nasıl kullandıklarının harika örnekleridir.3. Özgün olun.


Öğrencilerin ders dışı etkinlikleri seçerken, kendilerini gerçekten temsil eden bir konu, sorun veya etkinlik seçmeleri çok önemlidir. Doğru etkinlikler, bir öğrencinin olgunlaşmasını ve gelişmesini sağlamanın yanı sıra, üniversite kabul görevlilerine gerçekte kim olduklarını ve ne sunmaları gerektiğini göstermelerini sağlar.


DP öğrencileri - bilginizi sizin için önemli olan amaca yönelik faaliyetlerde kullanmak, anlayışınızı ve becerilerinizi genişletecektir ve bu, birçok üniversitenin değer vereceği bir şeydir. Bu sizi rekabette bir adım öne çıkaran şey olabilir.

Carina Cunha, öğrencilerin dünyanın en iyi 50 Birleşik Krallık ve ABD üniversitesine kabul edilmesine yardımcı olan Birleşik Krallık'taki Crimson Education'ın Genel Müdürüdür (MD)ÇEVRİLEN KAYNAK: https://blogs.ibo.org/blog/2019/12/23/three-tips-to-get-into-university/

TELİF HAKKI © 2020 EXAM ACADEMY TURKEY. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞIŞTİRİLMEDEN, ÜCRETSİZ OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (HTTPS://EXAMACADEMYTURKEY.COM) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

COPYRIGHT © 2020 BY EXAM ACADEMY TURKEY. ALL RIGHTS RESERVED. PERMISSION IS GIVEN TO COPY AND DISTRIBUTE THIS MATERIAL, PROVIDED THE CONTENT IS COPIED IN ITS ENTIRETY AND UNALTERED, IS DISTRIBUTED FREELY, AND THIS COPYRIGHT NOTICE AND LINKS ARE INCLUDED. HTTPS://EXAMACADEMYTURKEY.COM79 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


mlgsfkshn
mlgsfkshn
Dec 13, 2020

Başarılı bir yazı

Like
Yazı: Blog2_Post
bottom of page