top of page

IB Sayesinde Örnek Oluşturarak Liderlik Etmeyi Öğrenmek

Diploma Programı (DP) mezunu Regina Labardini, öğrenmeye olan tutkusunu ve üniversitedeki ilk yılındaki kritik bir anı, liderlik etme fırsatına nasıl dönüştürdüğünü anlatıyor.O zamanlar fark etmemiş olabilirim ama şimdi eminim ki öğrenmeye olan düşkünlüğümüz ve içten gelen tutkumuz beni ve arkadaşlarımı kendi kendine yeten, çalışkan öğrenciler yaptı.


Üniversitede ilk sömestrime başladığımda, sonunda benimle aynı ilgi ve motivasyonlara sahip olan insanlarla zaman geçirme hayalim vardı - hepimiz herhangi bir yanlış anlaşılmaya mahal vermeden aynı akademik dili konuşacaktık. Aklımda sınıf arkadaşlarımdan sürekli yeni şeyler öğreneceğime dair harika bir fikir vardı. Şaşırtıcı bir şekilde, bu hayal sadece bir hayal olarak kaldı. Nihayet liseden mezun olup tüm bu stresi geride bıraktığım için daha mutlu olamayacağımı düşündüğümde, orayı özlediğimi fark ettim.


DP sırasında hepimiz oradaydık: Bitirme tezinin kelime sayısı, sonsuz iç değerlendirme ödevleri ve her konu için Kağıt 1, 2 ve 3’ün farklarının sürekli unutulması. Aday numarası - o da nedir? O sırada Diploma Programı (DP) öğrencisi olmanın bu yıpranmaya değip değmeyeceğini merak etmeye başladım. Pekala, şimdi bilmiyor olabilirsiniz, ancak mezun olur olmaz - üniversiteye adım attığınızda DP mezunu olmanın harika avantajlarını keşfedeceksiniz.


Lisans öğrencisi olarak ilk yılımın ekim ayı civarında, DP'den gelen biri olarak bana yabancı olmayan, takım çalışmasına dayanan birçok projede yer almaya başladım. Ancak DP öğrencisi olmayanlar için grup çalışması acayip bir şey gibiydi. Kısa süre sonra kendimi görünürde grup çalışması olan bu etkinlikleri uygulamada bireysel olarak yapan biri vaziyetinde buldum.


Tüm olumsuzluklardan kurtulma kararı aldım ve olumlu liderlik becerilerimin devreye girmesine izin verdim.

Dikkatsiz sınıf arkadaşlarımın daimi hayal kırıklığı, tüm bunların arkasındaki tek olası gerekçe hakkında düşünmeme neden oldu: ilgi eksikliği. Bazıları ders beğenilerine hitap etse de yahut öğretmen dersi tutkuyla anlatsa da derslere pek aldırış etmedi. Kendilerini o anda ve oraya aitmiş gibi hissettirecek her şeyi göz ardı ettiler. Bu yepyeni öğrenme deneyimlerinden zevk almanıza izin verecek bir şey bulun! Bu noktada kaydolduğum üniversitenin, kendi hayatlarıyla ve bir şeyler yapmayla ilgisi olmayan öğrencileri okula kabul ettiği gerçeğini gördüm ve bu da içimde açıkça bir öfke oluşturdu.


Daha sonra diğer üniversitelerde öğrenim görmeye başlamış olan eski DP sınıf arkadaşları ile konuşmaya ve yaşadıklarımı onlarla paylaşmaya başladım. Ortak payda? Hepimiz çalışmaya ilgi duymayan ve takım çalışması kavramı hakkında hiçbir görünür bilgisi olmayan öğrencilerle karşılaşmıştık. Birden fazla ödevden, projeden ve başkalarının çalışma kapasitesine güvenememenin genel stresinden sonra, tüm olumsuzluklardan kurtulma kararı aldım ve olumlu liderlik becerilerimin devreye girmesine izin verdim.


Bir grup projesini tek başıma yapmak ve sorumluluğu üzerime almak yerine, takımıma liderlik etmeye ve aslında onlarla birlikte çalışmaya başladım. Onları sürekli olarak daha iyi sonuç elde etmeye itmek, kendilerine ne yapılması gerektiğini kesin bir şekilde anlatmak ve tüm ekip üyeleri arasında etkili bir iletişim sağlamak, elbette mükemmel sonuçlara ve zihinsel bir rahatlamaya yol açtı. Neyse ki, bir ilgi alanı üzerinde çalışırken ve bunu keşfederken kendi bilgi ve becerilerini zenginleştirmek için bu gerçek açlığı paylaşan başka insanlar (şimdi arkadaşlarım olan) buldum.


DP aracılığıyla geliştirdiğim tüm becerilerle yapabileceğim en basit şey paylaşmak… Öğrenme tutkusunu, meraklı bir araştırmacı olmanın getirdiği adrenalini…

Beni başarıya ulaşma adına bir takım kurmaya götüren mücadele, IB diploması öğrencisi olduğum için çok minnettar olduğum bir şeydi. Bu beni gerçekten düşündürdü de. Belki de lisede (ya da hayatta) karşılaştığım her insan benim yaşadığım fırsatlara sahip olmayacak. DP aracılığıyla geliştirdiğim tüm becerilerle yapabileceğim en basit şey paylaşmak… Öğrenme tutkusunu, meraklı bir araştırmacı olmanın getirdiği adrenalini ve her şeyden önce zorluklarla karşılaştığınızda açık fikirli olmayı paylaşın. Ayrıca çılgın ve stresli DP günlerini özlediğim sonucuna vardım. O zamanlar fark etmemiş olabilirim ama şimdi eminim ki öğrenmeye olan düşkünlüğümüz ve içten gelen tutkumuz beni ve arkadaşlarımı kendi kendine yeten, çalışkan öğrenciler yaptı.Kaynak: IB BLOG adresinden EXAMACADEMYTURKEY tarafından çevrilmiştir.


Telif Hakkı © 2020 Exam Academy Turkey. Tüm Hakları Saklıdır. Bu platformda yayınlanan yazıların tarafımızdan aksi belirtilmedikçe 5846 numaralı Telif Hakları Kanununa uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi hareketlerde kanuni işlem yapılır. https://examacademyturkey.com/


Copyright © 2020 by Exam Academy Turkey. All Rights Reserved. Unless otherwise stated, permission is not given to copy and distribute this material, due to Turkish Intellectual Property Law, Article No. 5846, section 71. Not complying with the above stated law would cause legal processes put in place. https://examacademyturkey.com/

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page