top of page

IB Sınıf İçinde ve Dışında Gelişimi Nasıl Teşvik Eder?

Diploma Programı (DP) mezunu Shreya Mahasenan, IB'de bütünsel gelişim fırsatlarını ve akademik olmayan tutkuları takip etme becerisini tartışıyor.


IB öğrencisi olarak deneyimlerim hakkında, IB öğrenci adayı öğrenci ve velilerle yaptığım birçok sohbette bana sık sık sorulan bir soru şu oluyor: "Benim ya da çocuğumun IB ile ilgili etkinlikler için zamanımız olacak mı?" IB öğrencisi olmanın ders çalışmak veya ev ödevi dışında herhangi bir şeye çok az zaman ayırmak anlamına geldiğine dair yaygın bir yanlış kanı var gibi görünüyor. Aslında bu genel tablonun, ister lisede ister üniversitede olsun, genel olarak neyin bizi iyi bir öğrenci kıldığına dair fikrimizle ilişkili olduğunu görmeye başladım. Hobilere ve bizi biz yapan kişisel üretimlerimize veda etme sıkıntısı göz önüne alındığında IB'ye girmenin bunları nasıl etkileyeceği konusunda bana bu kadar sık ​​sorulması hiç de şaşırtıcı değil.


Sorulara her seferinde, IB'deyken bir öğrencinin ilgi veya hobi olarak gördüğü müzik, sanat, spor, gönüllü etkinlik gibi birçok şeye katılmasının çok mümkün olmadığını söyleyerek başlıyor hatta biraz daha ileri giderek akademik yaşam ve akademik olmayan kısım arasında denge kurmanın da IB deneyiminin en önemli parçası olduğunu düşündüğümü ifade ediyorum. IB bize kendimizi sınırlamamanın ve ufkumuzu akademik olanın ötesine taşımanın ne kadar derinlikli ve iyi olduğunu gösteriyor. Hobilerimiz ve etkinliklerimiz, okulla birlikte normal olarak var olan stresi hafifletmede son derece yararlı. Bunun yanı sıra akademik olmayan uğraşlarımızın, akademik yolculuklarımızın yanında içimizdeki öğrenciyi ve öğrenimi ne kadar da mükemmel biçimde değerli kıldığını düşünmek sorgulanmaya değer.


IB öğrencisini yansıtan öğrenen profili özelliklerine bir göz atın; hiçbiri hakikaten akademik merkezli değildir. Derinlemesine düşünme, dengeli olma, risk alma, açık fikirli olma, duyarlı olma, düşünme, iletişim kurma - bunlar sınıfta olduğu kadar sınıf dışında da uygulanabilen yaşam becerileridir ve sınıf içinde olduğu kadar okul dışında da geliştirilebilir. Bir laboratuvar veya proje üzerinde iş birliği yaparak edindiğimiz takım çalışması becerileri, birçok yönden bir spor takımında oynayarak veya bir orkestranın parçası olarak edindiğimiz takım çalışması becerileriyle aynıdır. Bu ortamlardan herhangi birinde, nasıl iletişim kuracağımızı, nasıl iş birliği yapacağımızı ve toplu bir hedef için nasıl çalışacağımızı öğreniyoruz.


"Öğrenme deneyimlerimizi bu kadar derinlemesine içselleştirmeye teşvik edildiğimizde, öğrendiklerimizle mümkün olduğunca çok meşgul olmaya motive olduk ve tam ve bütünsel bilgiyi edinerek gelişimimizi sürdürdük."

Bu genel fikir, IB derslerinde sıklıkla ifade edilirdi ve hatta bunun IB eğitiminin genel amacının merkezini teşkil ettiğini dahi düşünürdüm. Diploma adayları olarak, yaratıcılık, fiziksel etkinlik, toplum hizmeti (CAS) deneyimlerimiz üzerine düşündüğümüzde, okul dışındaki hayatlarımızda biriktirdiğimiz tüm farklı deneyimlerin sadece öğrenci değil, aynı zamanda birey ve dünya vatandaşı olarak da gelişimimize nasıl yardımcı olduğunu düşünmüş oluyoruz. Bu düşünceler, tutkularımızı yalnızca okul dışında da takip etmenin getirdiği mutluluk ve tatmin nedeniyle değil, aynı zamanda bizi insan olarak tamamladığı ve kişisel değerlerimizi, yeteneklerimizi ve varlıklarımızı çevrelediği için de değerli. Bana göre bu tür bir gelişim, IB öğreneni olmayı en iyi şekilde örneklendiren bir gelişim.CAS, IB'nin bizi tüm ilgi alanlarımızdan gerçekten anlamlı şekillerde nasıl yararlanacağımızı keşfetmeye teşvik ettiği birçok yoldan sadece biriydi. IB'de çevremde gördüğüm ilgi alanları, yetenekler ve arayışların zenginliği-çeşitliliği, bana IB öğrencilerinin ders kitaplarına kafalarını gömmekten başka hiçbir şeye zaman bulamama klişesinden ne kadar uzak olduklarını gösterdi. Okulda öğrendiklerimizi sınıfın ötesine taşıma ve ayrıca eğitimimiz ile hayatımızı oluşturan diğer deneyimler arasındaki bağlantıları bulma fırsatı her zaman oradaydı. IB sınıf arkadaşlarımda şahit olduğum yaratıcılık beni daima şaşırttı. Okulumun tiyatro ve sahne sanatları bölümündeki en güzel seslerden birine sahip olan bir arkadaşım Bülbülü Öldürmek’ten esinlenerek yazdığı bir şarkıyı seslendirerek bu tutkusunu IB İngilizce dersimize dahil etti. Hırslı bir oyuncu olan başka bir arkadaşım, bitirme tezinde, video oyunlarında kadın karakterlerin tasvirinin tarihini derinlemesine araştırdı ve tezinin son hali hem derinlemesine eğiticiydi hem de inkar edilemez bir şekilde onu temsil ediyordu.


Öğrenme deneyimlerimizi bu kadar derinlemesine içselleştirmemiz için teşvik edildiğimizde, öğrenmeyi umduğumuz kadar tam ve bütünsel bilgi edindiğimiz için öğrendiklerimizle mümkün olduğunca çok meşgul olmaya motive olduk. En önemlisi, tutkularımız ve etkinliklerimiz için yeni keşfettiğimiz bir saygı ve takdir duygusuyla ilerledik. Öğrenciler, akademisyenler ve dünyanın gelecekteki liderleri olarak kimliklerimiz, okul çalışmalarıyla ilgili en temel duyularımızla sınırlı olmaktan çok uzak çünkü sonuçta öğrenme, sınıfla sınırlı bir etkinlik değildir. IB öğrencisi, öğreniminin okul günüyle başlayıp bitmediğini bilir. Sürekli çevremizden öğrenen ve onlarla etkileşim kuran dünya öğrencileriyiz.


"IB sadece sınıf dışındaki yaşamlarla uyumlu değildir. Muhtemelen, özünde, okulda yaptığımız kadar okul dışındaki hayatlarımızda da çok değer ve keşfedilmemiş bilgi bulmakla ilgilidir.”

Belki de ders dışı alanlarımızın ve benzersiz ilgi alanlarımızın gelecek için vizyonlarımızı ve hedeflerimizi şekillendirmede akademik gücümüz kadar önemli bir role sahip olduğunu keşfetmemin nedenlerinden biri de budur. Gerçekten içinde olmaktan zevk aldığımız konumlarda olduğumuzda en etkili ve en çok potansiyele sahip olduğumuz inkar edilemez görünüyor. IB aracılığıyla, kariyer hedeflerimin ve geleceğime ilişkin kararlarımın neyi yansıtabileceğini görmeye başladım. İlk bakışta okul hayatımla uzaktan yakından ilişkili görünmese de yapmayı sevdiğim şeyler, örneğin. Yıllara dayanan spor tecrübem, beni tıbba olan ilgime yönlendirmede önemli bir rol oynadı. Bu, IB Biyoloji dersinin beni, insan vücudunun, içinde olduğumuz büyüleyici makinelerin, mümkün olduğu kadar uzun süre elimizden gelenin en iyisini yapmamızı sağlamaya nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmeye yönlendirene kadar gerçekten anlayabileceğim bir şey değildi.


Yolculuğumda ihtiyaç duyduğum bazı tamamlayıcı beceriler, yalnızca spora olan sevgimden dolayı bana kendini gösterdi. IB matematik öğretmenim bizi öğrendiğimiz matematiksel tekniklerin günlük hayattaki örneklerini keşfetmenin yaratıcı yollarını bulmaya teşvik edene kadar istatistiklerden ne kadar keyif aldığımı asla anlayamadım. Çeşitli büyük spor liglerindeki sporcuların istatistiklere dayalı sıralamalarını oluşturmayı öğrendiğim teknikler kullandım ve sayılarla oynarken düşündüğümden daha fazla eğlendim. İstatistikler sağlık bilimlerinde sahip olunması gereken çok önemli bir varlık olduğu için, bu ilk kıvılcımın benim için oldukça faydalı olduğu ortaya çıktı.


Sonuçta kim olduğum ve dünyaya ne katkıda bulunabileceğim konusunda daha önce sahip olduğumdan daha net bir fikir edindim. Okul dışında yapmaktan zevk aldığım tüm şeylerin geleceğimi pek etkilemeyeceği fikrinden kurtulduğum için daha fazla minnettar olamazdım. Hayatımın rastgele bileşenlerinden çok daha fazlası olduklarını kanıtladılar - beni tamamlıyorlar ve ne yapmam gerektiğine dair anlayışımı destekliyorlar. Bu tür "evreka!" anları, her öğrencinin kazanmaya çalıştığı bir şeydir - hepimiz yaptığımız her şeyin ve tüm tutkularımızın bizim için paha biçilmez olduğunun farkına varmayı hak ediyoruz. Sadece bizi mutlu etmek ve bize eşsiz benlik duygumuzu vermek için önemli değiller, aynı zamanda bilgi peşinde koşma ve olabileceğimiz en iyi öğrenenler olmaya gelince akademik araçlarımızla ayrılmaz bir şekilde bağlantılılar. Öyleyse “IB’nin okul dışındaki hayatlarımızla uyumlu olup olmadığı” sorusunu işitir veya belki de bunu kendinize sorarsanız yanıtımı unutmayın: IB sadece okul dışındaki yaşamlarla uyumlu değildir. Muhtemelen, özünde, okulda yaptığımız kadar okul dışındaki hayatlarımızda da çok fazla değer ve keşfedilmemiş bilgi bulmakla ilgilidir.Çeviri: IB Blog


TELİF HAKKI © 2020 EXAM ACADEMY TURKEY. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞIŞTİRİLMEDEN, ÜCRETSİZ OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (HTTPS://EXAMACADEMYTURKEY.COM) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

COPYRIGHT © 2020 BY EXAM ACADEMY TURKEY. ALL RIGHTS RESERVED. PERMISSION IS GIVEN TO COPY AND DISTRIBUTE THIS MATERIAL, PROVIDED THE CONTENT IS COPIED IN ITS ENTIRETY AND UNALTERED, IS DISTRIBUTED FREELY, AND THIS COPYRIGHT NOTICE AND LINKS ARE INCLUDED. HTTPS://EXAMACADEMYTURKEY.COM
35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page