top of page

IB Programlarını Farklı Kılan Nedir?

Güncelleme tarihi: 28 Eyl 2020

Uluslararasılık

IB'nin uluslararası eğitime bağlılığı başkalarının kültürüne değer vermenin tek yolunun, öncelikle kendininkine saygı duymaktan geçtiği inancıyla başlar. Programların hepsinde olan uluslararası bilince sahip olma anlayışı, ikinci bir dil öğrenmekten çok daha fazlasıdır. Örneğin biyolojide öğrenciler, tifo bakterisini öğrenmenin yanı sıra, bunun gelişmekte olan bir ülkedeki ortalama yaşam süresi üzerindeki etkisi hakkında da bilgi edinebilirler. Kendi kentleri veya bölgelerinin tarihini öğrenen öğrenciler, belirli dünya olaylarının tarihi ve etkilerine ilişkin daha geniş bir bağlamda bilgiler edinebilir ve bunların yerel ortamlarına nasıl etkisi olduğunu öğrenebilirler.


Bağımsız

IB ve programları pek çok yönden başkalarından ayrışır. IB'nin kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olması, hissedar olmadığı ve elde edilebilecek gelir fazlası ile tekrar işe yatırım yapıldığı anlamına gelir. Siyasi ve ticari çıkarları yoktur. 143 ülkede faaliyet gösteren IB, çalışmalarını çoğunlukla milli eğitim sistemleriyle paralel yürütmektedir. Örneğin çoğu okul, DP’yi diğer derslerle birlikte yürütürken PYP ve MYP esnek olduğu için bu programlar ulusal müfredat gerekliliklerine entegre edilebilir durumdadır.


Araştırmaya dayalı

Eğitim aracılığıyla iyileştirmek istediği dünya gibi, IB de asla yerinde durmaz. IB öğrencileri için olabilecek en iyi eğitimi sunduğundan emin olmak için programlar ve müfredatlar düzenli olarak geliştirilmekte ve gözden geçirilmektedir. IB vizyonu hem kendi araştırmaları hem de diğer saygın akademik kurumların araştırmalarına dayalı olarak sürekli olarak güncellenmektedir. Birçok farklı kültürden yenilikçi ve yaratıcı eğitimciler, her bir programın gelişiminde önemli rol oynar. Programlar, dünya çapından derlenen en iyi uygulamaları temsil eder ve müfredat inceleme sürecinde aktif olarak çalışan öğretmenler, sınav uzmanları ve eğitim uzmanları görev alır. Yeni araştırmalara ve pedagojik çalışmalara uyum sağlayacak şekilde esnek olan IB, gerektiğinde uzman analizlerine de başvurur. Örneğin, en yeni programı olan IB Kariyer Odaklı Program, öğrencilerin, yerel topluluğun ve dünyanın ihtiyaçlarını karşılayacak esnek bir öğrenim çerçevesi sunacak şekilde tasarlandı.


Geniş çapta tanınıyor

Üniversiteler ve gelecekteki muhtemel işverenler tarafından IB öğrencilerinin yaptığı zorlu çalışmaların derinliği ve genişliği takdir edilmektedir. Sonuç olarak, IB mezunları arasından birden fazla dilde iletişim kurabilen edebi yönü güçlü bilim insanları, matematik yönü güçlü sanatçılar ve sosyologlar çıkar. Bu geniş kapsama rağmen, derslerin derinliğinden taviz verilmez. Üniversiteler, öğrencileri üniversite seviyesinde çalışmaya hazırlamak amacıyla, araştırma, analiz ve derinlemesine çalışma gerektiren DP’deki 4000 kelimelik bitirme tezi bileşeninin yanı sıra, yaratıcılık, fiziksel etkinlik ve toplum hizmeti (CAS) gerekliliğini de olumlu bulmaktadır. Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversiteler tarafından ve bunlarla iş birliği içinde yapılan araştırmalar, IB öğrencilerinin üniversite için çok iyi hazırlanmakta olduklarını ortaya koymuştur. Dünyanın en iyi üniversitelerinden neredeyse 2000 tanesi, IB kabul politikalarını http:// www.ibo.org web sitesinde listelemektedir. Sonuçlar tabii ki önemli ve IBde programlarıyla ve öğrencileriyle gurur duymakta ancak IB deneyimi bundan çok daha fazlasını ifade ediyor: Bu sadece bir öğrenme tarzı değil, bir yaşam tarzıdır.


TELİF HAKKI © 2020 EXAM ACADEMY TURKEY. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. BU YAZIYI TÜMÜ OLMAK ŞARTIYLA, DEĞIŞTİRİLMEDEN, ÜCRETSİZ OLARAK, VE BU TELİF HAKKI UYARISI VE İNTERNET BAĞLANTISI (HTTPS://EXAMACADEMYTURKEY.COM) İLE BİRLİKTE KOPYALAMAYA VE DAĞITMAYA İZİN VERİLMİŞTİR.

COPYRIGHT © 2020 BY EXAM ACADEMY TURKEY. ALL RIGHTS RESERVED. PERMISSION IS GIVEN TO COPY AND DISTRIBUTE THIS MATERIAL, PROVIDED THE CONTENT IS COPIED IN ITS ENTIRETY AND UNALTERED, IS DISTRIBUTED FREELY, AND THIS COPYRIGHT NOTICE AND LINKS ARE INCLUDED. HTTPS://EXAMACADEMYTURKEY.COM

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


Yazı: Blog2_Post
bottom of page